111/197 „Odwiedzone kraje 56%
EnglishPolish

Ljubljana i Maribor – najpiękniejsze miasta Słowenii

IMG_8560

Słowenia jest żywym przykładem, że „good things come in small packages”. Kraj, który zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności, można porównać do przeciętnego polskiego województwa, oferuje na małym terenie niezwykłą mieszankę alpejskich szczytów, pięknych rzek i jezior, które są rajem dla miłośników aktywnego spędzania czasu (kajakarstwo!), zwiedzania jaskiń (największe w Europie jaskinie w Postojnie), czy kameralne miasta, w których czas się zatrzymał za czasów imperium austro-węgierskiego.  

How to get there?

Najłatwiej chyba na Słowenię dojechać samochodem – z Cieszyna jest to zaskakująco blisko (tylko 6 godzin do Mariboru), a przejazd z jednego końca Słowenii na drugi nie zajmie więcej niż 2 godziny.

Oczywiście można też polecieć samolotem bezpośrednio z Warszawy do Ljubljany, ale ze względu na kameralność Słowenii, zdecydowanie warto zdecydować się na wypożyczenie samochodu.

What to do in Ljubljana?

Ljubljana jest niezwykle przyjemnym miastem do życia – kompaktowa, z centrum zamkniętym dla samochodów i z rzeką Ljubljanicą płynącą spokojnie przez centrum miasta. W centrum w lecie nad rzeką otwierają się dziesiątki (jeśli nie setki) knajpek i restauracji, w których można odpocząć i skosztować lokalnej (i nie tylko!) kuchni.  

Najciekawszymi miejscami, które warto odwiedzić, to:

 • Cankarjevo Nabrezje – główna ulica/deptak w centrum miasta, ciągnący się z obu stron rzeki, dookoła którego rozciągają się restauracje, kawiarnie oraz większość z zabytków starej Ljubljany,
 • Plac Preseren – główny plac Ljubljany, przy którym znajduje się słynny kościół Franciszkanów (warto zobaczyć piękne freski), a przed nim znajduje się najsłynniejszy z mostów, Tromosovje (Potrójny Most). Jego nazwa wzięła się (co zaskakuje…) z tego, że zdecydowano się poszerzyć oryginalny most o dwa dodatkowe dla pieszych, tak więc składa się tak naprawdę z trzech mostów (ot i cała historia…),
 • Pozostałe mosty (Zmajski Most – „Dragon Bridge” oraz Most Rzeźników),
 • Zamek w Ljubljanie – zamek który góruje nad miastem i z którego rozciąga się panorama nie tylko starówkę, ale również na Alpy Julijskie (i pewnie na jakąś połowę malutkiego kraju).

Best Practice Sharing

 • W Ljubljanie znajduje się bardzo dużo dobrych restauracji – my próbowaliśmy lokalnej kuchni w Julija, i zdecydowanie możemy ją polecić!
 • Zamek w Ljubljanie można zwiedzać również w nieszablonowy sposób – Escape Castle jest połączeniem zwiedzania średniowiecznego zamku z zabawą w Escape Room – jeśli masz czas, warto skorzystać,
 • Zamek, jak to zamek, znajduje się na wysokim wzgórzu – jeśli Ci się nie chce, nie musisz się na niego wspinać – możesz skorzystać z funicularu,
 • W niedzielę na Cankarjevo Nabrezje znajdziesz targ staroci, na którym można znaleźć wyjątkowe skarby i pamiątki,
 • Pamiętaj że w niedzielę sklepy w całej Słowenii są zamknięte.

What to do in Maribor?

Maribor, nazywany bramą Słowenii, z uwagi na jego bliskość do Austrii, znajduje się zaledwie 20 km od granicy austriackiej. Jest to zdecydowanie jedno z tych miast, które nie są celem samym w sobie, ale są świetnym miejscem na nocleg albo postój w drodze do miejsca docelowego (najczęściej Chorwacji, Ljubljany czy innych bałkańskich krajów). Jeśli już tu się zatrzymasz, urzeknie Cię piękna austro-węgierska architektura i przyjemny klimat samego miasta.

Najciekawszymi miejscami, które warto odwiedzić, to:

 • Grajski Trg – jeden z głównych placów Ljublany, gdzie znajdują się restauracje, kawiarnie a także symbol miasta – pomnik św. Floriana,
 • Maribor Liberation Monument – postawiony w 1975 roku pomnik jest sporą zagwostką dla ludzi widzących go pierwszy raz. Tak naprawdę jest to pomnik na cześć wyzwolenia Mariboru i ofiar z tym związanych u schyłku II Wojny Światowej. Fun fact – ze względu na to że przypomina łysego mężczyznę, to mieszkańcy dali mu ksywkę „Kojak”,
 • Glavni Trg – główny plac miasta, na którym znajduje się fontanna, a także pochodzący z XVI wieku ratusz,
 • Kładka na rzece Drava – nowo wybudowana kładka nie tylko ułatwia dojście na hipsterką dzielnicę Lent, ale sama w sobie stanowi nową ikonę miasta.

Is it worth it?

Oba miasta są niezwykle urokliwe, więc z pewnością warto je odwiedzić. Jeśli masz do wyboru jedną-dwie rzeczy do zobaczenia na Słowenii, to przyroda (jezioro Bled, góry, rzeki) powinny być priorytetem, ale nocleg w jednym z głównych miast Słowenii z pewnością będzie przyjemną odmianą.

Rating: 7.5/10

Dodaj swój komentarz

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych